Project Runway

25 הדגמים האהובים עלי מתצוגת הגמר של המחלקה לעיצוב
אופנה בבית הספר "שנקר" והסיפור שעומד מאחוריהם.

ירדן לוי

"סמל מסחרי" קולקציית בגדי הגברים שלי מושפעת מעבודותיו של הצייר והפסל הרוסי אמריקאי, אלכסנדר קוסולפוב, הבוחן את גבולות המיתוג. במרכז עולמו הממותג של קוסולפוב אפשר למצוא מחד סמלי דת אייקונים ומצד שני סמלים מעולם המסחר. עבורו איקונה קדושה של מריה היא שוות ערך למרצ'נדייז של מקדונלדס. בהשראתו, בחרתי לפרק סמלים אייקוניים מעולם האופנה, לחפש מהו ה-DNA שמשותף להם ולבדוק כיצד ניתן לערבב אותם לכדי תוצר חדש. ברוח זו, החומרים בקולקציה הם עירוב של גבוה ונמוך, כאשר הצבעוניות והמוטיבים הגרפיים שבחרתי, נשענים על עולם הדימויים של קוסולפוב ועל התרבות הפופולארית בת זמננו.

אופיר איבגי

"רנסנס אפריקאי" שלוש דמויות גברים משלוש יבשות ותקופות: ייצוגי הגבר באמנות הרנסנס, ראפרים אפרו-אמריקאים עכשוויים וגברים משבט היורובה בניגריה, משמשים מקור השראה לקולקציית בגדי גברים שיחדיו יוצרות דיוקן חדש של גבריות. שלוש הדמויות הללו מייצגות דרך לבושן מרכיבים של גבריות, עוצמה ומעמד חברתי ומופיעות בכל דמות בקולקציה באלמנטים שונים היסטוריים וגיאוגרפיים. קולקציה חורפית, רוויית טקסטורות, בשילובי בדים צבעוניים בכתום, ורוד וירוק.

דניאל בירי

"F.C BIRI" כדורגל הוא חלק בלתי נפרד מחיי והוא ההשראה וליבה של הקולקציה – ליבי. בעברי שיחקתי ככדורגלן מקצועי ולחוויות שחוויתי ושאני נושא עמי מהתקופה ההיא יש השפעה רבה על מי שאני היום כמעצב. הקולקציה נוגעת בכדורגל מערבי, בכדורגל רחוב, כדורגל מאולתר והחוויות שלי מאותם הימים שהלכתי לאימונים, מהבגדים שלבשתי, מהצבעים שראיתי, מצורת הלבישה והמשחק עצמו.
בעיצוב הקולקציה לקחתי על עצמי את תפקיד המאמן ובניתי קבוצה משלי, וכמו שלכל שחקן יש מיקום במגרש, כך גם לכל מערכת בגדים. הקולקציה מיועדת לנשים ולגברים ומציעה אופנת רחוב ספורטיבית Street Wear, בצבעוניות שמאפיינת את עולם הכדורגל ובשילוב חומרים הן מעולם הכדורגל המקצועני והן מעולם הרחוב והכדורגל המאולתר.

דניאל בירי זכה בפרס בתצוגה ע"ש פיני לייטרסדורף בסך 10,000 ₪.

חיה סטראנו

"חיבורים" פרויקט הגמר שלי, אשר החל בניסיונות חיבור בין בדים, לוקח השראה מ Ibrahim Mahama, אמן גנאי צעיר, המשלב ביצירותיו בדים אפריקאים ושקי מסחר ישנים של קקאו ופחם. במסגרת המחקר, בדקתי את סיפורם של שקי מסחר ברחבי העולם, תוך שימוש בפיסות בד וחיבורם יחד ליצירה שלמה. הקולקציה משלבת בין הצבעוניות בבדים אפריקאים לבין הטיפוגרפיה על גבי שקי מסחר, תוך אזכור של תפורים כמו בבורו ורקמה כמו בסשיקו היפאני . זו קולקציה המיועדת לגברים בסגנון סטריט אוונגארד.

דנה דניאלה סרבינצקי

"זרים בלתי אפשריים" היא הגדרה מעולם האומנות שקיימת מהמאה ה-18 . פרויקט גמר שלי מחבר את ארבע הדתות המרכזיות בעולם: אסלאם, יהדות, קתוליות והינדואיזם לתוך זר בלתי אפשרי משלי. בקולקציה יצרתי עולם עשיר בלתי אפשרי המשלב בצבעוניות שלו את הסממנים התרבותיים והדתיים של כל אחת מהדתות. קולקציית נשים העשויה ממגוון בדים קלילים כשיפון ואורגנזה, המתאימים לאקלים החמים, מודפסים בטכניקות הדפסה מסורתיות ורקומים ברקמות שנרקמו בעבודת יד המחברות את הרקמות המסורתיות הקתוליות עם הצבעים הבוהקים של ההינדואיזם.

רתם לויתן

"Let me eat cake" הגוף הנשי המקומר הוא הגוף היפה והאידיאלי בעיני, וזו המהות העיקרית והחשובה ביותר בקולקציה שלי. הקולקציה עוצבה במיוחד לנשים במידות 42-50, תוך שמירה על יחסים מכבדים שבין גוף לבגד ושימוש בחומרי הטקסטיל האיכותיים והטובים ביותר. הקו השחור, המאויר, הינו כלי ויזואלי מרכזי בעיצוב הקולקציה. הקו עוטף ומגדיר את הדמויות באיוריי ומותיר את הסיטואציה להתרחש בעולם שכולו שחור לבן, דמיוני, אופנתי, ונקי.

יובל בר-ישראל

"המלכה היא עירומה" הפרויקט בודק ומבקר מי הם מכתיבי דעת הקהל הנוכחיים ואל מי אנו נושאים עיניים בתרבות העכשווית. אני מביט בהווה על דמותה של קים קרדשיאן ובעבר על מארי אנטואנט, ומשווה ושוזר השראות בין שתיהן.
קולקציית הגמר מיועדת לנשים, משלבת בין גזרות ופריטים מוכרים מחיי היום יום עם אזכורים של הלבשה מתקופת הרוקוקו. שילובי בדי ברוקד עשירים עם בדי ספורט ורקמות הרוקוקו יוצרים מתח בין עבר להווה, גבוה לנמוך, וכל זאת בתמהיל של צבעים ירקרקים וורדרדים הנעים על הסקאלה בין צבעי הפסטל לבין הצבעים הרוויים.

אמיר שביט

"פרחים בקנה" קולקציית הגמר שלי משתמשת במדים וטקסטילים צבאיים שפורקו והורכבו מחדש, כדרך לחקור קיימות באופנה, אך גם מתוך הכרה שהמדים באופנה הם "סוכן כפול", מחד משקפים רעיונות טוטליטריים של משמעת ואחדות, ומאידך הם נוכסו על ידי תתי תרבויות חתרניות, במה שויויאן ווסטווד כינתה בשנות הפאנק, "לבוש מתעמת" . השנה האחרונה הביאה עימה הקצנה פוליטית ימינה במדינות רבות בעולם. הקצנה שמלווה בלאומנות גזענית ושמרנות. נדמה שגברים קולניים שמתבטאים באלימות מאצ'ואיסטית ישנה מנהלים אותנו. הקולקציה שלי מוציאה את הפריטים המתעמתים מהארון ומנכסת אותם לצבא מדומיין בו החיילים עדינים, נוגים ורגישים שמרימים אצבע משולשת מרוחה בלק אל פטריארכיה מאצ'ואיסטית.

מורן צור

"הרברט" החוויה האישית שלי, כילדה וכאדם בוגר, החווה את מחלת הדמנציה של אדם קרוב אליו היא חוויה קשה שהותירה את רישומה ומצאה את ביטויה בפרויקט הגמר שלי, המבקש להעביר את התחושה של התפוררות זהות האדם בעקבות איבוד הזיכרון והחיבור למציאות, אל תוך הבגד.
קולקציית גברים לעונת המעבר Pre Fall. עשויה מחומרים טבעיים כגון קשמיר, משי, צמרים קלילים וכותנה, ומתאפיינת בטקסטיל מטופל בגוונים של ״ניוד״ ורוד עתיק, אפורים, וכחול נייבי.

אוהד קריאף

"פוסט סינדרלה" הקולקציה מייצגת את הנרטיב של סרט האנימציה סינדרלה (לכלוכית) של אולפני וולט דיסני מנקודת מבט פוסט-מודרניסטית. בעיצוב הדגמים אני משווה בין סינדרלה שנגאלה על ידי הנסיך לבין ה״רווקה התל-אביבית״ המפוכחת, בת זמננו, שכבר לא מחכה לו שיגיע.
זוהי קולקציית סטריט-וור המתאימה במיוחד לעונות המעבר בשל השידוך בין מעילי בומר ענקיים לבגדים קצרים. צבעוניות הקולקציה נעה בין שחורים, ורודים, מוזהבים ומה שביניהם. חומריות: עורות מטופלים, מבחר בדים מודפסים ומצופים בחומרים המעניקים לבגד בוהק ייחודי, אורגנזה משי, פרווה, ז׳קארד ודנים.

שחר קורן

"החתיכה החסרה" כמעצבת אופנה אני מסוקרנת מאוד מהמפגש בין הגוף שהוא תלת ממדי לבין צורה שהיא דו ממדית. הסקרנות נוצרה מחוויה אישית בה למדתי להכיר את הגוף שלי ואת יכולותיו על ידי פירוקו לצורות ולחללים.
תהליך יצירת הקולקציה החל בפירוק צורות בסיסיות והפגשתן עם גוף. הצורות המגוונות, אותן קיבלתי באמצעות תהליך המודגם בווידאו, הן אלה שהכתיבו לי את גזרות הבגדים. מתוך מודעות לנושא הקיימות השתמשתי בכל חתיכות הבד שנותרו מדגם אחד לשני (Zero Waste).

לינור גולברי

"כל מקום / שומקום" רכבת ה– Hyperloop שתחל לפעול ב- 2020, תאפשר לאנשים בעולם להגיע לכל מקום בדקות ספורות ותעניק מהירות ונגישות נוספים בתהליך הגלובליזציה העובר על עולמנו. בו בזמן, יוצרת הגלובליזציה השטחה של סממנים אתניים ואינדיבידואלים, טשטוש של גבולות תרבותיים. בהשראת תהליכים אלו עוסק הפרויקט במפגש תרבותי בתחנת רכבת כלשהיא, בה נפגשים אנשי שבט האקפה האפריקאי, האינואיטים החיים בצפון מזרח רוסיה וצעירים עירוניים מערביים. הקולקציה מציגה בליל תרבותי של שלוש הקבוצות, ארוז במסגרת של רכבת חדשנית, מינימליסטית וקרה. זו קולקציית חורף לנשים, ready to wear, הכוללת חומריות של אריגים וסריגים בצבעים מונוכרומטיים בשילוב של צבעוניות אפריקאית.

דניאל קוצ'וק

"אנומליה" קולקציית נשים בהשראת צלליות מ ה – Haute Couture נוצרה בהשראת מפגשים בין טבע דומם למים חיים. הקולקציה מביטה אל רוחות הרפאים של תולדות הלבוש ועוסקת בפירוק ובדיקה של המושג בגד תוך חיפוש אחר הגוף שבתוכו במבט פיוטי.
שימוש בחומרים לא טקסטיליים ליצירת איקונות מתולדות הלבוש, PVC ורשתות פלסטיק של אריזות בקבוקים.

יאן חודורוביץ'

"נדודים" כבן של שגריר, שנות הילדות וההתבגרות שלי היו רצופים מעברים בין מדינות ותרבויות. עברתי מפולין לזימבבואה, לסוריה, שוב לפולין ומשם לישראל, והנדודים הללו השפיעו על חיפוש הזהות שלי וחיברו אותי לשורשיי הפולניים.
קולקציית בגדי הנשים שלי מושפעת מחוויית הנדודים והחוסר במגורי קבע. נקודת המוצא היא דיוקנאות המשפחה שלי, המייצגים את המטען והמורשת האירופאיים, אותם אני נושא עמי לכל מקום. את החוקים והצורות של החייטות המערבית המסורתית מתחתי והענקתי להם מראה יותר מזרח תיכוני. חיתוך הז׳קטים במקומות מסוימים, משחרר אותם מהמבניות המקובלת בחייטות, מאפשר להם להתעטף מסביב לגוף, ובכך משלב בין שני הסגנונות. גם שימוש בבדי חייטות מסורתיים ובדי משי מעוטרים, כמו קשמיר וזמש, ואף בדי משי שיובאו מדמשק ונרכשו בעיר העתיקה בירושלים, יוצר חיבור חדש בין מערב למזרח. הקולקציה נדדה כמוני, היא עוצבה בתל אביב ונתפרה בוורשה וכך נגעה בתרבויות השונות שהשפיעו על זהותה.

אור איידלמן

"אם תסע לריו" פרויקט הגמר עוסק בפעולת מסגור של יסודות פראיים לתוך תבניות מערביות. נקודת המוצא לתהליך היא ברזיל, ארץ הולדתי הקצבית והצבעונית. קולקציית בגדי הנשים נשענת על צלליות מהודקות של שנות החמישים של המאה ה – 20, בגווני בז' – חום, ועליהן פיתוחים הכוללים חיתוך ידני של פלקס של דימוים טרופיים וחיתוך ידני של שקפים צבעוניים בשילוב רקמת חרוזים. הכוונה היא ליצור ניגודיות נשלטת בין המאופק ללא מושלם, פראי משהו.

הקולקציה עוצרת הנשימה של אור זיכתה אותו בפרס ע"ש פיני לייטרסדורף בסך 40,000 ש"ח!

קשת שפירא

"Kick Butt Adventures" בשנים האחרונות מצאתי את עצמי קונה בחנויות רק במחלקות בגדי הגברים. לכן, התחשק לי ליצור, לשם שינוי, קולקציה bad ass לנשים. קולקציה כיפית, קלילה, לא רצינית מידי. את האטיטיוד המתאים מצאתי בסדרת האנימציה Adventure Time – סדרה פוסט אפוקלפטית קסומה, מתוחכמת ומטופשת יחדיו, שאפשרה לי לדמיין כי בעולם מקביל אצא להרפתקאות שלי רכובה על אופנוע שטח, גם בגלל תחושת האקסטרים ובעיקר בגלל ההרגשה המדהימה שנוצרת בזמן הרכיבה של חופש וחוסר דאגות מוחלט.
הבגדים שעיצבתי שאובים מהוויזואליה של עולם המוטור-קרוס בשילוב עם העולם הקסום של Adventure Time, בצבעוניות, בגרפיקה, ובשילוב חומרים שמצד אחד הם טכניים כמו dry fit ומצד שני יוצרים עולם נעים ורך, כמו הפרוות הסינטטיות וסריגי הקטיפות הרכות. הגזרות ברובן מתאימות לנשים ולגברים.

שירה טבצ'ניק

"בוהמיינים חדשים" בגדים בוהמיינים הופיעו בסוף המאה ה-19 עם הופעתם של מעצבי האפנה שהציעו אלטרנטיבה לאופנה של אותה תקופה. בגדים אלו נוצרו כמחאה וכאנטיתזה לנוקשות ולצווים של עולם האפנה דאז. מתוך כך הם מהווים ביטוי אישי, אינם נכנעים לטרנדים ובעלי ניחוח של ימים עברו. באווירה זו יצרתי קולקציית נשים בעלת מראה אקלקטי ואופי נוסטלגי המשלבת בין חומרים ישנים וחדשים.

עדן אידלסון

"אסגרדה" הינו מחנה קיץ לנשים בלבד המתקיים בהרים הקארפטיים שבאוקראינה. במחנה לומדות נשים בגילאים שונים אומנויות לחימה מגוונות, מתוך רצון ליצור יחידות אוטונומיות של נשים חזקות, בחברה האוקראינית של 2017, בה סחר בנשים ואלימות כלפיהן הוא עניין שבשגרה. קולקציית החורף לנשים החזקות והעצמאיות הללו היא ברובה שחורה ואורבנית ומשלבת בין בדי ניילון מעולם הספורט וצמרים רכים המאפשרים מרחב תנועה ונוחות, כיאה לנשים העוסקות באמנויות לחימה.

תמר נתנאלי

"להשאיר חותם" אהבתי לסבי הביאו אותי לעסוק במורשת שהוא העביר לי, אותה אני משמרת בדרכי שלי, דרך הבגדים שאני יוצרת, כאשר בעבורי פרויקט הגמר הוא החותם שאנחנו נשאיר יחד. במסע אל העבר אליו לקח אותי סבי בחרתי להתעסק בחוסר השייכות שהרגיש כיהודי ברוסיה, עלייתו ארצה בשל רצונו העז למצוא את זהותו והשפעתו בתחום העיצוב והמחקר של העיצוב הישראלי. כאשר ברקע סדר ומשמעת רוסיים המושרשים בו הם חלק בלתי נפרד מחייו ומחיי.
קולקציית החורף המחויטת לנשים, השאובה ממורשת זו היא בעלת צלליות מאופקות וברורות שנלקחו ממדים שסבי לבש בצבא האדום ומחליפות מחויטות אותן לובש לכל מקום עד היום. הצבעוניות נעה בין חומים לכחולים עם נגיעות של צבע באמצעות פרחים אשר תמיד הכניסו אור וחיות לבית גם ברגעים הקשים. הקולקציה עשויה מצמרים קלים, מסוגי קשמיר ומפיתוחי בדים של חוסר צבע אל מול צבע, ליבוד פסי סיכה בטכניקה שפיתחתי, ניילון פרחים שמעכתי וייבשתי לבגד ועוד.

שלי ליפמן גוטמן

"זהות" הקולקציה עוסקת בזהות שלי שהתגבשה מילדות ובתקופת ההתבגרות בארצות בהן גדלתי: קולומביה, ארגנטינה וישראל, מדינות אלה הטביעו חותמן עלי כמעצבת. מלאכות היד העממיות מקולומביה היו לי למקור השראה תוך שילוב של הצבעים והמרקמים, מן החוויה של השירות הצבאי והטיול הגדול שלאחריו. קולקציית חורף street wear לגברים המשלבת חומרים עכשוויים עם מסורתים, בצבעוניות דרום אמריקאית עשירה.

קובי גולן

"ויקטוריאני/אוריינטלי" בהשראת שתי תרבויות בהן הנשים הודרו מהמרחב הציבורי – התקופה הוויקטוריאנית והחברה הבדואית בת ימינו, נוצרה קולקציה העוסקת בהטמעת הנשים לתוך המרחב הביתי שלהן, הטקסטיל והאורנמנטיקה סביבן, הסילואטה הוויקטוריאנית הנפוחה, לצד המשטחים של הגלביות המסורתיות הרקומות. בקולקציה סריגים משולבים בפרנזים עבודת יד, בדי כותנה רקומים, תחרות וקטיפות הלקוחים מעולם הטקסטיל הבדואים והוויקטוריאניים.

צילום: רפי דלויה